Do besplatne dostave Vam je ostalo još 5.000,00 RSD
Kompletan vodič za Technics SL1200 seriju gramofona

Kompletan vodič za Technics SL1200 seriju gramofona

U ovom tekstu ćemo se osvrnuti na legendarnu Technics SL1200 seriju gramofona. Ovi gramofoni su omogućili moderan DJ-ing, i ne samo da su stvorili industriju, nego su i dominirali njome više od trideset godina.
Ali šta je ove gramofone učinilo tako posebnim, i zašto su posle svih ovih godina i dalje toliko traženi i cenjeni?

Technics SL1200
Kao evolucija još starijeg modela (SP-10), SL1200 je pušten u prodaju u oktobru 1972. Originalni SL1200 je u početku postao popularan u radijskim studijima i kod DJ-eva zbog svog motora sa direktnim pogonom. Uklanjanje remenskog pogona dalo je gramofonu briljantan obrtni moment, što je zauzvrat omogućilo gramofonu da postigne brzinu gotovo trenutno. Motor sa direktnim pogonom je takođe bio vrlo precizan i održavao je konstantnu brzinu reprodukcije, što je zauzvrat smanjilo varijacije u brzini i podrhtavanje u reprodukciji. Zbog mogućnosti podešavanja brzine reprodukcije u slučaju loše kalibracije, DJ-i su brzo usvojili točkić za podešavanje brzine radi boljeg uklapanja numera.

Technics SL1200 / 1210 MK2
Najpopularnija varijanta porodice SL1200 - MK2 se proizvodila od 1978. do 2010. godine. Gramofon je bio mnogo više od revizije originalnog modela 1200. Dizajniran od ‘nule’, novi SL1200 Mk2 je put koji su svi kasniji modeli pratili u cilju poboljšanja. SL1200 MK2 je bio potpuno novi dizajn koji se odlikovao odličnom izolacijom, preciznim motorom i fantastičnim kvalitetom zvuka. Technics je u to vreme koristio slogan “Dovoljno čvrst da podnese disko ritam i dovoljno precizan da ga održi”. Bio je to prvi put da je gramofon mogao da apsorbuje frekvencije i vibracije u bučnom okruženju kao što su klubovi i barovi. Kao takav, postao je industrijski standard za DJ-eve širom sveta, uz kultni status koji ovaj gramofon star 30 godina i danas ima. Motor sa direktnim pogonom je unapređen uz quartz lock - kontrolu stabilnosti rotacije gramofonskog tanjira, poboljšavajući preciznost brzine reprodukcije. Točkić za podešavanje brzine iz originalnog modela zamenjen je pitch faderom, nečim što će postati standardna karakteristika na svim budućim dekovima.

Razlika između SL1200 i SL1210 modela
Technics SL1200 MK2 gramofon se prodavao u Evropi pod imenom SL1210 MK2. Ovaj evropski model je imao tamnije sivu boju, dok je SL1200, koji se prodavao na američkom i japanskom tržištu, dolazio u srebrnoj boji. Model SL1210 je imao i promenjiv napon i malo drugačije ožičenje. Prekidač ispod tanjira omogućava korisniku prebacivanje između 110-120V i 220-240V.


Technics SL1200 MK3/D
Namenjen za japansko tržište, te davne 1979. godine model SL1200 MK3/D je došao u novoj, tamnijoj boji. Model je imao zlatne RCA kablove i PVC nalepnicu na zadnjoj strani.

Technics SL1200 LTD
SL-1200 Limited Edition je objavljen 1996. godine kako bi proslavio 25 godina originalnog 1200 modela. Proizvedeno je samo 5000 komada sa upečatljivo crno-zlatnim finišom. Kao i MK3D, poseduje quartz lock (kontrola stabilnosti rotacije gramofonskog tanjira) dugme, zadržavajući nultu poziciju na pitch faderu (kontrola visine tona).

Technics SL1200 MK4
Predstavljen na leto 1996. godine, namenjen više za audiofilsko nego za DJ tržište, MK4 je doneo poboljšanu ručku i zvučna svojstava samog deka. Uz titanijumsku ručku i bakarne žice bez prisustva kiseonika, MK4 je imao i brzinu reprodukcije od 78 obrtaja u minutu. Kako je ovaj model bio ostupan samo u Japanu, visoka cena uvoza na druga tržišta učinila ga je prilično retkim modelom.

Technics SL1200M3D
M3D model iz 1997. doneo je dve glavne revizije modela SL1200. Nulta pozicija sa pitch faderom je uklonjena i zamenjena fizičkim pitch reset dugmetom. Ovo je omogućilo čvršću kontrolu BPM-a prilikom usklađivanja taktova i uklonilo mrtvu tačku koju bi neki stariji faderi razvili tokom vremena. M3D je takođe uklonio šarke poklopca gramofona sa zadnje strane deka. Promenjena je i boja stroboskopa iz crvene u suptilniju narandžastu, sa prekidačem napajanja uvučenim u sklop kako bi se sprečila slučajna mehanička aktivacija.

Technics SL1200 MK5
MK5 izdanje modela SL1200, predstavljeno novembra 2000. godine revidiralo je anti-skate funkciju, povećavajući raspon od 0-3 grama (0-30 mN) do 0-6 grama (0-60 mN). Problematični poklopci redizajnirani su sa magnetima kako bi se uklonile šarke koje bi vremenom pucale. Konačno, beli LED stroboskop je uveden umesto klasične sijalice.

Technics SL1200M5G
Model M5G je predstavljen novembra 2000. godine da proslavi 30. godišnjicu serije 1200. U srebrnoj boji prošaranoj sjajno-crnim detaljima, imao je plavi strob i pitch broj, kao i potpuno digitalnu pitch kontrolu koja nudi raspon od 8% i 16%. Manja poboljšanja su takođe napravljena na ručki uključujući ožičenje, koje je zamenjeno OFC bakrenom žicom u celini, kako bi se poboljšala svojstva zvuka.

Technics SL1200GLD

Predstavljen novembra 2004. godine da proslavi 3 miliona prodatih Technics gramofona u poslednjih 30 godina, GLD model je baziran na standardnom M5G modelu. Ograničen na samo 3000 jedinica širom sveta, od kojih je 500 rezervisano samo za japansko tržište, SL1200GLD prestavlja jedan od najređih modela. Jedinica je još jednom finiširana crnom bojom sa pozlaćenim elementima. Iako je vizuelno vrlo sličan ranijem modelu SL1200LTD, pozlata je u drugačijoj nijansi, što znači da se delovi ne mogu zameniti.

Technics SL1200MK6
Februara 2008. godine Technics je objavio model SL1200 MK6, koji se fokusirao na vrlo mala poboljšanja uključujući poboljšanu montažu ručke i bakarnu žicu bez kiseonika. Materijali su poboljšali prigušivanje vibracija unutar gramofonske osnove, kao i preciznost pitch fadera.

Technics SL1200 MK6K1
Izdat 2008. godine, kao poslednji ograničeni model pre nego što je SL1200 ukinut 2010., K1 je praktično bio MK6 gramofon završen u mat-crnoj boji. Na tržištu se našlo svega 1200 modela, i svaki model je došao u paketu sa knjižicom i zlatnom pločom.

Technics SL1200GAE / SL1200G
Nakon što je ukinuo čitav asortiman SL1200 gramofona 2010. godine, Technics se vratio 2016. nakon online peticije i velikog povratka vinila. SL1200GAE je međutim bio daleko od DJ gramofona koji su ga pratili. Usmeren na tržište audiofila, GAE je bio ograničeno izdanje modela sa samo 1200 primeraka, koji su pušteni u okviru proslave 50 godina Technics brenda, pri čemu je koštao 4000 dolara. Model SL1200G, koji nije pripadao limitiranoj seriji, objavljen je kasnije tokom godine. Oba modela su imala ručku od magnezijuma i novi dizajn motora.

Technics SL1200GR
S obzirom da je SL1200G model namenjen audiofilima i high-end kućnim korisnicima, Technics je januara 2017. objavio SL1200GR kao pristupačniji model. Po ceni od 1299 funti, SL1200GR je bio baziran na tehnologiji iz prethodnih godina, ali je postignuto određeno smanjenje troškova. Sa 7 kg lakšom osnovom u odnosu na model 1200G i manjim obrtnim momentom od starijih modela, SL1200GR se nije proslavio kroz DJ upotrebu, jer mnogi DJ-evi preferiraju starije modele.

Technics SL1200MK7
Obraćajući se DJ-evima koji su zahtevali gramofon dizajniran specifično za njih, Technics SL1200 MK7 je pušten u prodaju početkom 2019. godine. Mat-crna boja je upotpunjena LED svetlom. Ovo se može promeniti iz crvenog u plavo putem prekidača koji se nalaze ispod tanjira. Ostale promene se mogu izvršiti u obrtnom momentu motora, start/stop brzine, kao i naprednim funkcijama reprodukcije. Tanjir se može okretati unazad ili koristiti za reprodukciju unazad. Ove karakteristike, plus uklonjivi naponski i RCA kablovi trebalo je da ga učine gramofonom iz snova za DJ upotrebu, ali nažalost, MK7 je bio lakši i delovao je jeftinije od starijih modela. Ovo je verovatno bilo zbog činjenice da se MK7 model proizvodio u Maleziji, a ne u Japanu.

Technics SL1200 - vodič za kupce
Želite da kupite Technics gramofon? Evo najvažnijih stvari koje treba proveriti, posebno kod polovnih modela!
Ležajevi ručke: Sklop ručke treba da se kreće slobodno i da ne pokazuje znakove kretanja. Proverite mehanizam za podizanje ručke, kontra-teg i ležajeve kako biste bili sigurni da je ručka čvrsta i da se pravilno kreće.
Pitch kontrola: Motor i pitch fader bi trebali da budu kalibrisani za preciznu kontrolu brzine reprodukcije. Koristite tačke na ivici tanjira da proverite da li je fader precizan. Kada se reprodukuje na nuli, velika tačka treba da ostane solidna.
Šrafovi: Proverite da li na donjoj strani gramofona nedostaju šrafovi. Ovo je klasičan znak prethodnih nepotpunih popravki.
RCA utikači: Gramofoni koji su korišćeni za DJ’ing su obično mnogo puta uključeni i isključeni iz mnogih mikseta. Originalni modeli RCA kablova se vremenom habaju. Proverite da li su veze čvrste i solidnog signala, posebno kada kupujete za DVS upotrebu.
Kretanje motora/tanjira: Okrenite tanjir kada je gramofon isključen. Proverite da li možete da osetite bilo kakvo kolebanje u sklopu i osigurajte da se tanjir slobodno okreće u oba smera bez trenja ili otpora. Čitav asortiman Technics SL1200 i SL1200 gramofona može se prilagoditi i renovirati. Preporučujemo da bilo koju kupovinu iz druge ruke pošaljete u servisni centar ako je potrebna kalibracija ili se pronađu drugi problemi. Preporučujemo da potražite najbliži renomirani servisni centar jer dostava može biti skupa s obzirom na težinu dekova.

Uticaj na muzičku industriju
Technics SL-1210 serija je imala veliki uticaj na muzičku industriju različitih žanrova:
1. DJ kultura: Uvođenje gramofona sa direktnim pogonom, kao što je SL-1210, zauvek je promenilo DJ nastupe nudeći preciznu kontrolu nad brzinom reprodukcije, olakšavajući tehnike kao što su scratching i beatmatching. DJ-evi širom sveta ih prihvataju zbog njihove pouzdanosti i izdržljivosti.
2. Evolucija Hip-Hopa: 70-ih i kasnije, hip-hop DJ-evi, kao što je Grandmaster Flash, usvojili su Technics gramofone kao rešenje za svoje inovativne skreč tehnike. Robusna konstrukcija i dosledne performanse modela kao što je SL-1200MK2 odigrali su ključnu ulogu u oblikovanju hip-hop muzičke produkcije.

3. Klupska scena: Noćni klubovi i diskoteke brzo prepoznaju vrednost Technics gramofona zbog njihove sposobnosti da isporuče reprodukciju zvuka visoke vernosti, uz otpornost na prolongiranu upotrebu u zahtevnim okruženjima. Popularnost ovih gramofona među DJ-evima uzdigla ih je do statusa ikone u klupskoj kulturi.

4. Studijsko snimanje: Osim umetnika koji nastupaju uživo, studiji za snimanje su takođe prihvatili Technics gramofone zbog njihove pouzdanosti i preciznosti tokom vinil mastering sesija. Precizna kontrola brzine koju ovi modeli nude osigurala je dosledan kvalitet reprodukcije za studijske snimke.

Audiofilska zajednica: Trajna popularnost Technics SL-1210 gramofona među audiofilima takođe govori o njihovom izuzetnom kvalitetu zvuka i izdržljivosti izrade. Ovi modeli su cenjeni zbog svoje sposobnosti da verno reprodukuju analogne audio snimke.

Zaključak
Od svog početka sa SP-10 modelom, pa do svoje najnovije iteracije u obliku SL-1210 MK7, Technics-ova linija gramofona sa direktnim pogonom ostavila je neizbrisiv trag u muzičkoj industriji. Kroz stalnu inovaciju i pažnju posvećenu detaljima, ovi kultni uređaji oblikovali su DJ kulturu, uticali na tehnike muzičke produkcije i stekli zasluženu reputaciju među muzičkim entuzijastima širom sveta.
Kompanija Player je generalni zastupnik Technics gramofona - pogledajte kompletnu Technics ponudu na našem web-shopu: DJ Gramofoni | Gramofoni
Samo u Playeru.